Návrhy

Pakliže jste se dostali až na tuto stránku s návrhy, pak předpokládám, že Vás téma webu zaujalo. Také předpokládám, že jste si přečetli zamyšlení na úvodní stránce. Snad jste vydrželi číst až do konce a moc jste se nenudili. Jistě Vás při čtení napadali různé otázky. Zkusím Vám na základní z nich odpovědět, nebo Vám je malinko přiblížit. Pak se na nějaké návrhy podíváme. Nejsem moc zdatný grafoman tak se předem omlouvám, že u návrhů nebude žádné povídání, či příběh. Veškeré posouzení představivost provozu, nebo zpracování  nechám na Vás. Nicméně nezoufejte. Připravil jsem v návrzích malé grafické vyobrazení, jak by mohli layouty být zpracované. Pojďme si niní zodpovědět základní otázky, které jsem si položil a na které jsem našel odpovědi.

 

Jak vznikl mikrolayout ?

Dle dostupných informací, které jsem našel na internetu, byla první zmínka v Britském modelářském časopise AR Walkley roku 1926. Ovšem byla to jen zmínka „nějakého“ řešení rozložení kolejí na malém prostoru, která byla zapomenuta bez většího povšimnutí. Trvalo ještě několik let, než bylo postaveno první funkční kolejiště. Stalo se tak v padesátých létech. Jednalo se o kolejiště Alana Wrighta a jeho kolejovém schématu. Později kolem roku 1978 se z Alanova schématu zrodil seřazovací hlavolam znám pod názvem Inglenook SidingsDalším z průkopníků byl John Allena a jeho návrh posunovacího hlavolamu Timesaver, který byl poprvé prezentován v roce 1972 v modelářském časopise Model Railroader.

 

Proč se vůbec zabývat mikrolayouty ?

Mikrolayout je jedno z mnoha řešení, jak si vyrobit funkční kolejiště s drobnými kompromisy. Výhodné jsou především pro začínající železniční modeláře. Ale mohou být i jedno z řešení pokud bojujete z nedostatkem místa. Záměrně píši „jedno z mnoha řešení“, jelikož další řešení mohou být například normované moduly, nebo kolejiště složené z několika segmentů. Pokud se stavitel rozhodne postavit mikrolayout a vhodně jej zpracovat, může mít hezké funkční dioráma. Například v kanceláři. Dovedu si představit, jak po náročném obchodním jednání pozvete své obchodní partnery na malý oddych. Na Vaše funkční dioráma …

Případně pozvat své obchodní partnery před schůzkou, aby si zajedili na Vašem layoutu. Jistě tím prolomíte napjatou atmosféru, čímž se stane schůzka pro obě strany příjemnější, uvolněnější a přátelštější. 

 

Proč stavět mikrolayout ?

Základní podstatou mikrolayoutu je úspora místa pro kolejiště. Nechci na tomto místě nikoho přesvědčovat, aby stavěl mikrolayout místo standardního kolejiště. To si každý budoucí stavitel musí rozhodnout sám. Nicméně nějaké výhody tento způsob stavby má. Uvedl bych pár výhod, které stojí za úvahu:

-          stavba je relativně rychlá

-          relativně malé požadavky na místo

-          tím že je celkový layout malý, není tak nákladný

-          na layoutu bude pořád nějaké dění

-          bohatý provoz ve smyslu posunu

-          děti a přátele zabavíte na spoustu hodin

-          můžete pořádat soukromé soutěže při sklence, kdo bude na layoutu lepší

-          může být estetickým doplňkem interiéru

 

Jistě se najdou i oponenti, či zastánci standardních kolejišť. Nicméně si myslím, že tento způsob řešení a stavby kolejišť může být pro určitou skupinu modelářů zajímavý. Mikrolayout je prostě zábava, která vás neomrzí. Podívejte se na pár plánků s jednoduchým grafickým zpracováním.